а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поп

мн. попови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 615
1. православен свештеник
Англиски: pastor Албански: prift
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот влезе во олтарот, тури темјан во кадилницита.
2. свештеник воопшто
Англиски: priest Албански: prift, klerik
Употреба: Религија
Примери:
Католички поп.
Протестантски поп.
3. Карта за игра: машка фигура со круна на главата.
Англиски: king Албански: mbret
4. срцевина, средина на лубеницата
Англиски: core Албански: zemër
Примери:
Како на машко, мене ми припаѓаше попот, слачното среде на лубеницата.
Изрази
И над попот има поп - над секоја власт има повисока власт.
Уште на попот и шапката - кога има неред во куќата, кога не се знае каде што стои.
Како поп(че) ќе каже (ќе стори, направи, дојде, итн.) - мора да каже (стори, направи, дојде).
Изведенки
попче ср.
мн. попчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК