а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поп

Вид збор: Придавка
Ранг: 34524
1. Авангарден правец во културата, уметноста, модата и др.
Англиски: pop
Употреба: Неменлив збор
Примери:
поп-арт
2. Што е популарен.
Англиски: popular
Употреба: Неменлив збор
Примери:
поп-ѕвезда
поп-музика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК