а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораатиса

пораатисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи некого малку од грижи.
Англиски: relax
Употреба: Разговорно
2. (се пораатиса) Се ослободи малку од грижи.
Примери:
Откога се пораатиса, излезе во дворот и седна под чадорот.