а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поработи

поработат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14457
1. Работи малку, некое време.
Англиски: work Албански: punoj pak
Примери:
Тој поработи уште малку, ја фрли теслата и отиде дома да се прибере.
2. Се погрижи, се потруди околу нешто.
Англиски: try Албански: përpiqem
Примери:
Тој вети дека ќе поработи на случајот.
Изведенки
поработува несв.
поработуваат