а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразвесели

поразвеселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане весел, развесели малку, во мала мера.
Англиски: please Албански: gazmoj, disponoj pak
Примери:
Кажуваше шеги за да го поразвесели.
2. (се поразвесели) Стане весел, се развесели малку, во мала мера.
Англиски: enjoy Албански: gazmoj, disponoj pak
Примери:
Кога ја слушна таа песна, тој се поразвесели.
Изведенки
поразвеселува несв.
поразвеселуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК