а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразвлече

поразвлечат; поразвлечи, поразвлечете; поразвлеков, поразвлекоа; поразвлекол, поразвлекле; (ќе) поразвлечев, (ќе) поразвлечеа; (ќе) поразвлечел; пораз ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Развлече малку во некоја мера.
Англиски: extend Албански: tërheq, zgjas
Примери:
Бабата ја поразвлече преѓата.
2. Оддолжи, завлече малку, во мала мера.
Англиски: drag Албански: zgjas pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја поразвлече работата.
3. (се поразвлече) Се развлече малку, во некоја мера.
Англиски: drag Албански: zgjatet pak
Примери:
Состанокот се поразвлече.
Изведенки
1. поразвлекува несв.
(се) поразвлекуваат
2. поразвлечува несв.
(се) поразвлечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК