а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгорешти

поразгорештат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгорешти, затопли некого малку, во мала мера.
Англиски: heat up
Примери:
Топлото сонце го поразгорешти и тој се слече.
2. (се поразгорешти) Се разгорешти, се затопли малку, во мала мера.
Примери:
Многу брзаше и сиот се поразгорешти.