а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгори

поразгорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44334
1. Разгори, распали малку, во некој степен.
Англиски: flare up Албански: ndez pak
Примери:
Тој го поразгори огништето.
2. (се поразгори) Се рагори, се распали малку, во некој степен.
Англиски: flare up Албански: ndizet pak
Примери:
Достави дрва и огнот се поразгори.
Изведенки
поразгорува несв.
(се) поразгоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК