а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгради

поразградат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгради, симне, отстрани помал дел од ограда.
Албански: rrënoj, çgardhoj
Примери:
Тој го поразгради дворот.
2. Разруши, урне нешто во помала мера, донекаде.
Англиски: tear off Албански: rrënoj pak
Примери:
Силниот дожд го поразгради ѕидот.
3. Открие, подослободи од облека дел од телото; поразголи малку или уште малку.
Албански: çvesh
Примери:
Тој си ја поразгради кошулата.
Изведенки
поразградува несв.
поразградуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК