а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразграни

поразгранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3. л.) Разграни во мала мера, во некој степен.
Англиски: branch out
Примери:
Дрвото во дворот поразграни.
2. Развие, рашири нешто во мала мера, во некоја степен.
Англиски: spread
Употреба: Преносно значење
Примери:
Следната година ја поразграни својата дејност.
3. (се поразграни) Се разграни малку, во некој степен.
Англиски: branch out
Примери:
Пролет е и дрвата веќе се поразграниле.
4. (се поразграни) Се развие, се рашири во некоја мера.
Англиски: spread
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фирмата брзо се ширеше и се поразграни во повеќе сектори.
Изведенки
поразгранува несв.
(се) поразгрануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК