а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразгрне

поразгрнат; поразгрни, поразгрнете; поразгрнав, поразгрнаа; поразгрнал; поразгрнат; (ќе) поразгрнев, (ќе) поразгрнеа; (ќе) поразгрнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разгрне, открие, растури малку нешто што е собрано во куп (жар, пепел).
Албански: përpush, shploj
Примери:
Таа го поразгрна жарот во огништето.
2. Отфрли малку настрана нешто.
Албански: përpush
Примери:
Момчето го поразгрна снегот од патеката.
3. Развие, рашири малку некаква дејност.
Албански: zhvilloj, përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие ја поразгрнаа својата дејност.
Изведенки
поразгрнува несв.
поразгрнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК