а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораздвои

пораздвојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздвои, раздели, оддели малку еден од друг.
Англиски: divide Албански: ndaj
Примери:
Наставникот ги пораздвои во две групи.
2. (се пораздвои) Се раздели, се одвои малку.
Англиски: separate Албански: ndahem
Примери:
Подоцна народот се пораздвои на групи.
Изведенки
пораздвојува несв.
(се) пораздвојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК