а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораздени

(се) поразденило
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3 л.) Се раздени малку повеќе; се поразвидели.
Употреба: Безлично
Примери:
Штом ќе се пораздени, ќе појдеме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК