а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораздразни

пораздразнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздразни, разлути, разгневи некого малку.
Примери:
Иако знаеше дека ќе го пораздразни, сепак му кажа за средбата.
2. Надразни малку, донекаде.
Примери:
Ладната вода му го пораздразни грлото.
3. (се пораздразни) Се раздразни малку, во мала мера.
Изведенки
пораздразнува несв.
(се) пораздразнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК