а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораздува

пораздуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздува нешто малку, во некоја мера.
Англиски: blow
Примери:
Ветрот ги пораздува облаците.
2. Распали, разгори оган малку, во некоја мера.
Примери:
Пораздувај го огнот за да разгори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК