а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораззелени

(се) пораззеленат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се раззелени малку, во некоја мера.
Англиски: green Албански: gjelbëroj pak
Примери:
Пролет е и дрвото во дворот пораззелени.
2. (се пораззелени) Се раззелени во голема, поголема мера, насекаде.
Англиски: green Албански: gjelbërohet gjithkah
Примери:
Цела ливада пораззеленила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК