а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразигра

поразиграат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разигра малку во некоја мера.
Англиски: play Албански: luaj, vallëzoj pak
Примери:
Тој го поразигра коњот.
2. (се поразигра) Се разигра малку, во некоја мера.
Англиски: dance Албански: luaj, vallëzoj pak
Примери:
Гостите се поразиграа.
Изведенки
поразигрува несв.
(се) поразигруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК