а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразлабави

поразлабават
Вид збор: Глагол, свршен
Разлабави малку, во некој степен.
Англиски: untie
Примери:
Откако си ги поразлабави врвките на патиките, полесно се движеше.
Изведенки
поразлабавува несв.
поразлабавуваат