а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразјаде

поразјадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разјаде, нагризе, оштети малку, во некој степен.
Примери:
’Рѓата го имаше поразјадено железото.
Влагата го поразјаде ѕидот.
2. Постепено уништи, разори нешто.
Примери:
Несогласиците го поразјадоа нивното пријателство.
Изведенки
поразјадува несв.
поразјадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК