а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразјадоса

поразјадосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разјадоса, загрижи малку, во некоја мера.
Примери:
Неговата постапка ги поразјадоса сите.
2. (се поразјадоса) Се разјадоса, се загрижи малку, во некоја мера.
Примери:
Штом видов дека не ме послуша, се поразјадосав.