а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразјасни

поразјаснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разјасни, објасни нешто во некоја мера.
Англиски: clear up Албански: sqarohet pak
Примери:
Откако ми ја поразјасни работата, се согласив со него.
2. За време, небо - стане малку поведро, појасно; разведри малку, во некоја мера.
Албански: kthjellohet pak
3. (се поразјасни) Се разјасни малку во некоја мера.
Англиски: clear up Албански: qartësohet pak
Примери:
По дождот, небото се поразјасни и се појави сонце.
Изведенки
поразјанува несв.
(се) поразјаснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК