а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораз

мн. порази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2286
Полн неуспех при постигање на определена цел.
Англиски: defeat Албански: disfatë
Примери:
Во војната претрпевме големи порази.
Нивната екипа тешко го поднесе поразот во натпреварот.
Таа беше научена на успеси во кариерата и не го издржа поразот.