а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порамни

порамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26601
1. Направи рамен, зарамни, израмни.
Англиски: smooth Албански: rrafshoj
Примери:
Таа го порамни чаршафот на масата.
2. (се порамни) Дојде до спогодба, се спогоди, се согласи.
Англиски: settle Албански: pajtoj, merrem vesh
Употреба: Економија , Правда
Изведенки
порамнува несв.
(се) порамнуваат