а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораскае

се пораскајат; пораскај се, пораскајте се, се пораскајав, се пораскајаа, се пораскајал, (ќе) се пораскаев, (ќе) се пораскаеја, (ќе) се пораскаел
Вид збор: Глагол, свршен
Се покае малку, во мала мера или уште малку.
Англиски: regret
Употреба: Ретко