а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порастрча

(се) порастрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51235
Се растрча малку, донекаде.
Англиски: run
Примери:
Таа ги пушти во паркот да се порастрчаат.
Тој мораше да се порастрча по шалтери за да заврши работа.