а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порачка

мн. порачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8795
1. Барање, налог со кој нешто се порачува; тоа штое порачано.
Англиски: order Албански: porosi
Употреба: Економија
Примери:
За сите информации и порачки обратете се до администрацијата.
Брзаше да ја изврши порачката на гостинот.
2. порака
Англиски: message Албански: porosi
Употреба: Ретко