а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораѓа

пораѓаат; пораѓала
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32949
1. Укажува помош, помага некому при пораѓање, раѓање.
Албански: ndihmon gjatë lindjes
Употреба: Медицина
2. предизвикува, создава
Англиски: cause Албански: bëj, shkaktoj, sjell
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сето тоа пораѓа сомнеж во мене.
3. (се пораѓа) За жена - раѓа, добива рожба.
Англиски: give birth Албански: lind
Употреба: Медицина
4. (се пораѓа) се создава, се појавува, настанува
Англиски: create Албански: krijohet, formohet
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Утре, кога сонцето ќе реши да се пораѓа, ќе тргнеме на прошетка.
Изведенки
пораѓање ср.
глаг. им.