а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порине

поринат; порини, поринете; поринав, поринаа; поринал; поринат; (ќе) поринев, (ќе) поринеа; (ќе) поринел
Вид збор: Глагол, свршен
Рине, чисти малку, некое време (снег, земја) со лопата.
Изведенки
поринува несв.
поринуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК