а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порнографија

мн. порнографии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13939
1. (само едн.) Бесрамно опишување, прикажување на сексуални односи во литература, во списание, на филм.
Англиски: pornography Албански: pornografi
2. Филм, роман, фотографија со таква содржина.
Англиски: pornography Албански: pornografi
Употреба: Разговорно
Изведенки
порнографски прид.
порнографскиот