а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пороби

поробат; поробил; поробен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14090
1. Одземе независност, фрли во ропство, претвори во роб.
Англиски: enslave Албански: robëroj
Примери:
Кога ја поробија земјата, тој зеде пушка и замина на планина.
2. поплени
Англиски: loot Албански: grabit
Употреба: Ретко
3. зароби
Англиски: conquer Албански: pushtoj, robëroj
Употреба: Ретко
4. (се пороби) се зароби
Англиски: enslave Албански: robëroj
Изведенки
1. поробува несв.
(се) поробуваат
2. поробување ср.
глаг. им.