а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пород

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6421
1. деца, потомство
Англиски: offspring Албански: pasardhës
Примери:
Тоа беше родителска грижа за својот пород.
2. Младо од животно.
Англиски: offspring Албански: pjellë
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравата почна да си го заштитува и да си го брани породот.
3. род, плод
Англиски: fruit Албански: fryt