а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пороен

поројни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11219
1. Што е како порој; непредвидлив.
Англиски: torrential
Примери:
пороен дожд
поројна вода
2. Што се однесува на порој, што е изложен на порој.
Англиски: torrential
Примери:
поројно место
поројна област
3. Што доаѓа одненадеж во голема количина, мера.
Англиски: torrential
Употреба: Преносно значење
Примери:
поројни мисли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК