а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порозен

порозниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20121
Што има пори, шуплив.
Англиски: porous
Примери:
порозен камен
порозна почва
Изведенки
порозност ж.