а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порок

мн. пороци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6362
Слабост, лоша склоност во карактерот што заслужува осуда.
Англиски: vice
Примери:
Се оддал на пороци.
Негов единствен порок беше пиењето.
Да те води само порокот, а не и разумот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК