а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порони

поронат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Рони малку, некое време пченка и сл.
Англиски: crumble Албански: kokërroj pak
Примери:
Порони малку од пченката и седна да одмори.
2. Пролие солзи малку; поплаче некое време.
Англиски: cry Албански: qaj pak
Примери:
Ќе порони некоја солза и ќе престане.
Изведенки
поронува несв.
поронуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК