а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пороси

поросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За дожд - роси малку, некое време.
Англиски: sprinkle Албански: vesoj pak
Примери:
Утрото пороси ситен дождец.
2. Испрска со капки вода, навлажни малку.
Англиски: sprinkle Албански: stërpik pak
Примери:
Ги пороси алиштата и фати да пегла.
Изведенки
поросува несв.
поросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК