а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порота

мн. пороти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22057
Судско тело составено од граѓани, што учествуваат во донесувањето на пресуда.
Англиски: jury
Употреба: Правда