а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поротник

мн. поротници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10596
Член на порота.
Англиски: juror
Употреба: Правда
Примери:
Судот составен од судијата и поротниците.
Изведенки
поротнички прид.