а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порочен

порочни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12515
1. Што е со некаков порок.
Англиски: sinful
Примери:
Порочен човек.
2. Што заслужува осуда, што е спротивен на моралот.
Англиски: amoral
Примери:
Порочен живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК