а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поројница

мн. поројници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29456
1. Река која што по силен дожд или по нагло топење на снегот надоаѓа како порој.
Англиски: torrent Албански: rrëke
Употреба: Географија
Примери:
Река поројница.
2. Корито од таква река.
Албански: rrëke
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК