а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порта

мн. порти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 952
1. Голема дворна (куќна) врата откај улицата.
Англиски: entrance Албански: portë
Примери:
Тропна портата во дворот и тој излезе во тремот.
Излегуваше често на порта и правеше муабет со жените.
2. Влезна, обично голема врата на градски бедем или на некаков поголем објект.
Англиски: gate Албански: portë, hyrje
Примери:
На другата страна од улицата беше широка порта на тутунската фабрика.
Широко се отвори градската порта.
Ги стокми големите поли од портата манастирска.
Изрази
Висока порта (Портата) - (истор.) дипломатски назив на владата на Османлиската Империја.
Триумфална порта - градба во вид на лак подигната во чест на некоја голема победа, триумф.
Изведенки
1. порте ср.
мн. портиња
дем.
2. портичка ж.
мн. портички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК