а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портир

мн. портири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15382
1. Лице што го следи, го контролира влезот во некоја општествена установа, зграда и сл.
Англиски: doorman Албански: portier
Примери:
Портирот ги запраша кај кого имаат закажано средба.
2. Вратар на хотел, ресторан и сл.
Англиски: doorman Албански: portier, rojë te porta
Примери:
Тој беше ноќен портир во најдобриот хотел во градот.
Изведенки
1. портирка ж.
мн. портирки
2. портирски прид.
портирскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК