а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портокалов

портокалови
Вид збор: Придавка
Ранг: 4983
1. Што припаѓа, што се однесува на портокал, што е добиен од портокал.
Англиски: orange
Примери:
портокалов сок
портокалова кора
2. Што има боја на портокал.
Англиски: orange
Примери:
Носеше портокалова кравата.
портокалова револуција
Чинијата изгледаше како сликарско платно- бордо, портокалова, црвена, зелена боја и беше рапсодија од вкусови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК