а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портокал

мн. портокали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4834
1. Суптропско зимзелено овошно растение што дава сочни, мирисливи продови.
Латински: Citrus aurantium Англиски: orange Турски: portakal Албански: portokall
Употреба: Ботаника
Примери:
Тие беа застанати покрај еден див портокал.
2. плод од портокал
Англиски: orange Турски: portakal Албански: portokall
Употреба: Гастрономија
Примери:
Портокалите узреваа и скапуваа на дрвјата.