а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порто

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25046
1. Црно поругалско вино.
Англиски: port Албански: lloj vere, porto
Употреба: Гастрономија
Примери:
Порто вино.
2. поштарина
Англиски: postage Албански: tarifë postare
Употреба: Нестандарден збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК