а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портпарол

мн. портпароли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37505
Известувач за јавноста, овластено лице да говори во името на некого (на парламент, влада, министерство, установа).
Англиски: speaker Албански: zëdhënës
Употреба: Дипломатија , Политика
Изведенки
портпаролка ж.
мн. портпаролки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК