а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портретист

мн. портретисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21363
1. Уметник што прави портрети.
Англиски: portraitist Албански: portretist
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Тој бил портретист на кралското семејство.
2. Писател што дава верен опис на ликовите, какактерите во книжевното дело.
Англиски: portraitist Албански: portretist
Употреба: Литература , Преносно значење
Изведенки
портретистка ж.
мн. портретистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК