а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портфолио

мн. портфолија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25249
1. Комбинација од различни вредносни хартии.
Англиски: portfolio Албански: portfolio
Употреба: Економија
Примери:
кредитно портфолио
2. Збирка од цртежи, графики, слики или уметнички фотографии за презентирање на уметникот.
Англиски: portfolio Албански: portfolio
Употреба: Ликовна уметност
3. Збирка на специфични податоци.
Англиски: portfolio Албански: portfolio
Примери:
Проверката на наставниците кои предаваат од прво до трето одделение ќе ја прават училишните комисии преку портфолијата на учениците, т.е. она што тие го сработиле во текот на наставата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК