а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порт

мн. портови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34236
Интерфејс меѓу компутерот и други компјутери или екстерни приклучоци.
Англиски: port Албански: port
Употреба: Информатика
Примери:
Паралелен порт.