а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поруси

порусат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане рус, добие руса боја (обично за коса).
Примери:
Подоцна косата ѝ поруси.
Изведенки
1. порусува несв.
порусуваат
2. порусување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК